Od 1 listopada 2021 Ministerstwo Finansów zmodyfikowało zasady dostarczania danych do systemu SENT.


Co się zmienia ?

  1. Przewoźnicy nie muszą już rejestrować urządzeń ZSL na stronie PUESC  za pomocą formularzy SENT 470 i SENT 472. Przed zmianami to przewoźnik musiał samodzielnie zarejestrować swoje urządzenia ZSL za pomocą formularza SENT 470. Edytowanie i usuwanie urządzeń odbywało się za pomocą formularza SENT 472. Po wprowadzeniu zmian, tę czynność przejmuje Operator ZSL (czyli dostawca urządzeń telematycznych). Rolą dostawcy urządzeń jest dostarczenie przy każdym urządzeniu numeru biznesowego, którym należy się posługiwać w zgłoszeniach przewozów.

  2. W systemie SENT należy posługiwać się tylko numerami biznesowymi otrzymanymi od dostawcy urządzeń ZSL.
    Dotychczasowe numery biznesowe, które zostały nadane w trakcie samodzielnej rejestracji w portalu puesc.gov.pl nie są aktywne i system SENT nie powiąże już z nimi danych GPS z przewozu. Ze starymi numerami biznesowymi urządzeń w systemie SENT nie trzeba nic robić. System SENT samodzielnie wyrejestruje je 31 października 2021.


Co się nie zmienia?

  1. Sterowanie przesyłaniem danych z Navifleet do SENT.
    Tak jak do tej pory, włączanie i wyłączanie nadawania danych GPS do systemu SENT odbywa się z poziomu zakładki URZĄDZENIA E-TOLL/SENT. Szczegóły dotyczące sterowania przesyłaniem danych do SENT znajdziesz w artykule "Jak uruchomić i kontrolować komunikację z SENT w aplikacji Navifleet?".