Szablon trasy to zbiór ustawień trasy, w skład którego wchodzą takie elementy jak:


- lista i kolejność punktów do odwiedzenia,

- okna czasowe przy poszczególnych adresach,

- sposób wyznaczania trasy (najtańsza, najkrótsza) oraz opcje omijania / unikania.


Szablon trasy ułatwia pracę spedytorom lub dyspozytorom, którzy nadzorują realizację powtarzalnych tras ale z jakiegoś powodu nie są wykonywane regularnie. 


Dodawanie nowego szablonu lub trasy cyklicznej

Tworzenie szablonu odbywa się bardzo podobnie do tworzenia trasy jednorazowej, jednak jest wykonywane na innym formularzu. Aby przejść do widoku tworzenia szablonu lub trasy cyklicznej, należy przejść do zakładki USTAWIENIA -> MENEDŻER TRAS lub należy kliknąć przycisk "Szablony tras" na liście tras.Aplikacja wyświetli listę wszystkich utworzonych szablonów, a w prawym górnym rogu tej listy znajduje się przycisk "Dodaj szablon". Przycisk otwiera formularz dodawania trasy, który posiada identyczne funkcjonalności opisane w artykule tworzenia trasy jednorazowej.Szablon trasy można skonfigurować także jako trasę cykliczną. Ta funkcjonalność spowoduje, że aplikacja Navifleet będzie samodzielnie tworzyła trasy i monitorowała ich postęp w oparciu o ustawienia powtarzania trasy. W ustawieniach można zaznaczyć dni tygodnia w które trasa będzie tworzona oraz interwał powtarzania. Dla każdej trasy cyklicznej należy w jakim okresie ma się automatycznie tworzyć w systemie. Można to zrobić przez podanie zakresu, w którym aplikacja będzie cyklicznie tworzyła trasy. 

Wczytywanie szablonu trasy

Zapisany szablon można wczytać do formularza dodawania trasy jednorazowej. Wczytanie szablonu polega na wprowadzeniu jego nazwy w polu na nazwę dodawanej trasy oraz wybranie właściwej opcji, spośród propozycji generowanych przez aplikację: