Z tego artykułu dowiesz się jak:

 • Przygotować komputer pod pobieranie plików DDD
 • Jakie jest wymagane oprogramowanie
 • Jak pobrać i zainstalować JAVA
 • Wymagania sprzętowe

Pobieranie plików DDD jest możliwe po spełnieniu kluczowych wymagań sprzętowych, tj.:

 • w pojeździe jest zamontowany tachograf cyfrowy (dokładny model tachografu musi być zweryfikowany przez nasz SUPPORT),
 • do tachografu podłączone jest urządzenie Navifleet, które potrafi odczytywać pliki DDD (gniazdo C i D),
 • w tachografie jest włączona funkcja zdalnego pobierania danych,
 • użytkownik posiada komputer z systemem Windows 7 lub nowszy z zainstalowaną aplikacją Tachoreader (do pobrania z aplikacji gps.navifleet.pl) oraz aktualnym oprogramowaniem JAVA.
 • do komputera podłączony jest czytnik kart przedsiębiorstw (SmartCard reader), do którego włożona jest karta przedsiębiorstwa,
 • komputer jest uruchomiony i podłączony do źródła zasilania.

Instalacja wymaganego oprogramowania Tachoreader

Program Tachoreader dostępny jest w aplikacji Navifleet w zakładce Tachograch → Odczyt plików DDD.

Aby rozpocząć pobieranie klikamy w zieloną ikonkę ustawień oraz wybieramy opcję Pobierz aplikację Tachoreader.Aplikacja Tachoreader nie wymaga instalacji wystarczy jedynie rozpakować pobrany plik programem do dekompresji plików i uruchomić aplikację.


JAVA

Aplikację JAVA najlepiej pobrać ze strony producenta https://www.java.com/pl/download/ . Strona producenta automatycznie wyszuka wersje aplikacji odpowiednią dla naszego systemu operacyjnego.

Po pobraniu pliku instalacyjnego instalujemy aplikację.Autoryzacja dostępu do tachografu

Każdy dostęp do tachografu wymaga autoryzacji kartą przedsiębiorstwa. Przed rozpoczęciem każdego pobierania danych z karty kierowcy i z pamięci masowej wykonywana jest autoryzacja. Po prawidłowej autoryzacji rozpoczyna się etap pobierania danych. Po skończeniu autoryzacji w jednym pobieraniu, rozpoczynana jest na kolejnym. Autoryzacja odbywa się za pomocą aplikacji Tachoreader, która jest uruchamiana na komputerze użytkownika. Aplikacja pełni funkcję mostu – zapewnia połączenie między kartą przedsiębiorstwa i czytnikiem a urządzeniem Navifleet, które musi zautoryzować się przed każdym pobraniem pliku.

Aby pobieranie było możliwe należy:

 1. pobrać i zainstalować aplikację Tachoreader (do pobrania w zakładce POBIERANIE PLIKÓW DDD w gps.navifleet.pl),
 2. podłączyć czytnik kart i umieścić w nim kartę przedsiębiorstwa,
 3. uruchomić aplikację Tachoreader, zalogować się na wybrane konto Navifleet i wybrać port USB, z którego aplikacja będzie odczytywała dane z karty (do jednego komputera można podłączyć wiele czytników i zalogować się na wiele kont w jednym czasie),
 4. komputer musi mieć zapewniony dostęp do Internetu i wyłączony tryb hibernacji (uśpienie komputera usypia również komunikację przez USB).